Rozdávání knih na jižní Moravě

7.5.2007

Tento článek je krátký průvodce z distribuce sponzorovaných knih na jižní Moravě z konce dubna tohoto roku.

Znojmo: Jelikož jsme již minulý rok obdarovali Znojmo (Městskou knihovnu i Gymnázium) mnoha svazky knih, tentokrát jsme navštívili místní čajovny, kde nás po příchodu pozval vlastník obou známých znojemských čajoven (obr. č.01 a 02).

 

Po krátkém, ale příjemném rozhovoru s oběma manželi jsme jim pro jejich první čajovnu zanechali knihy Bhagavad-Gíta, Život pochází ze života, Cesta za poznáním a Šrímad Bhágavatam (obr. č.03). Pro jejich druhou čajovnu na Horním náměstí jsme poskytli 1. zpěv Šrímad Bhágavatamu a Cestu za poznáním (obr. č. 4), což bylo obohacení jejich knihovny o další knihy z našeho mezinárodního nakladatelství BBT.

 

Slíbili, že se o knihy v obou "čajovních knihovnách" budou starat a také nás požádali o písemné věnování od nás, jako členů hnutí Hare Krišna.

Hustopeče u Brna: Na obr. č.5 vidíme vchod do Městské knihovny, kde nás přivítala vedoucí knihovny (obr. č.6), kterou velmi zaujala kniha Skrytá sláva Indie a za kterou nám byla ochotna zaplatit finanční příspěvek.

 

Ostatní knihy (Bhagavad-Gíta, Život pochází ze života a Cesta za poznáním) mohla knihovna díky našemu sponzorskému programu Šástra Dána dostat také. Spokojenost byla na obou stranách. V Gymnáziu ve stejném městě naopak učitelka českého jazyka natolik ocenila knihy Bhagavad-Gíta a Mahábhárata, že nás na 15-20 minut pozvala do vyučovací hodiny českého jazyka, abychom o těchto knihách řekli něco studentům. To byla pro studenty, zvyklé pouze na svoji učitelku, příjemná změna. Po návštěvě Městské knihovny a Gymnázia v Hustopečích jsme ještě věnovali Bhagavad-Gítu do místní čajovny (obr. č.07 a 08).

 

Hodonín: V Městské knihovně jihomoravského Hodonína (obr. č.09) slaví naše Skrytá Historie Indie také úspěch, a s ostatními knihami, jako je Bhagavad-Gíta, Mahábhárata, Život pochází ze života, Cesta za poznáním a Šrímad Bhágavatam obohacuje od dubna tohoto roku i tuto velkou okresní knihovnu (obr. č.10).

 

Hodonínská čajovna (obr. č.11) je známá odborníkem na výrobu takzvaného "jogínského čaje", jak jsme se hned po příchodu dozvěděli od pracovníka čajovny (obr. č.12).

 

Doufáme, že se tato čajovna proslaví také tím, že sem budou lidé chodit číst knihy Šríly Prabhupády, které tam nyní jsou k dispozici díky programu ŠÁSTRA DÁNA.

Často se nás ostatní ptají, jak vybíráme knihy, které věnujeme do knihovny, školy nebo čajovny.
Kritéria věnování jsou jednoduchá:

1. V každé instituci se snažíme dát co nejvíce knih, podle kapacity místa v konkrétní instituci.
2. Zjistíme-li, že daná instituce již některou, námi nabízenou knihu vlastní, ponecháme si ji pro jiné instituce a dáme jim ty knihy, které ještě nevlastní.
3. Jestliže je návštěvnost knihovny malá (např. v obecních knihovnách), nemůžeme si (z důvodu omezené výše příspěvků) dovolit věnovat do této instituce kompletní set Šrímad Bhágavatamu, bylo by to neefektivní.

V městských knihovnách dáváme vždy tolik knih, kolik mohou zařadit do volného výběru, a jak jsme zjistili, mnoho knihoven musí nějakou tu starou knihu vyřadit, aby tu naši mohli zařadit. Díky tomu někdy není jednoduché věnovat instituci více než jednu nebo dvě knihy. Na Gymnáziích věnujeme Bhagavad-Gítu a Mahábháratu (neboť jsou zahrnuty do všeobecného přehledu studentů) a v čajovnách necháváme většinou pouze měkce vázané knihy, jako je Život pochází ze života nebo Cesta za poznáním, příležitostně také Bhagavad-Gítu nebo Šrímad Bhágavatam.

Za tým programu Šástra Dána, Acyuta Gotra dás