Oris Erhuero

5.10.2007

Oris se narodil jedné nigerijské rodině v Londýně roku 1968 a v roce 1987 se odstěhoval do Spojených států. Je slavným hercem a modelem.

Gaura Čandra Prabhu je zasvěceným žákem Šríly Prabhupády, který rozdává knihy slavným osobnostem, knihy poskytované programem Šástradána.

Je tomu přesně rok od doby, kdy jsme dostali e-mail od Gaura Čandry, že dal Orisovi knihu a pozval ho do chrámu v Los Angeles.

Odjeli jsme do L.A., abychom se setkali s Gaurou, předali mu další knihy a zeptali se na pár otázek, jak dal knihu Orisovi. Gaura se opozdil asi o 20 minut, tak jsme mezitím s Arčitou Prabhu, designerem knih BBT, povídali. Arčita vyprávěl, že zná Orise a že měl několik příležitostí s ním hovořit v našem chrámu v Los Angeles. Měli jsme upřímnou radost, když jsme zjistili, že Oris pravidelně navštěvuje chrám a chrámovou restauraci “Govinda“.

A kromě toho, že Oris praktikuje zpívání Hare Krišna mantry na růženci.
Velmi dobře: pomysleli jsme si. Naše dychtivost setkat se s Gaurou tím ještě vzrostla.

Gaura přijel v novém modelu VW Beatle, jako vždy naprosto vyrovnaný a šťastný, oblečen jednoduše ale vkusně. Objali jsme se, prohodili několik zdvořilostí a pokročili jsme v “práci”.

“Dal jsi Orisovi jeho první knížku?” :zeptali jsme se. „Ani nápad“ :Gaura odvětil. K našemu obrovskému překvapení nám Gaura zdělil, že Oris získal svoji první knihu v salónu krásy. Šel si tam tehdy upravit nehty. Zatímco čekal, než přijde na řadu, zahlédl zajímavou knihu, naši knihu a přečetl si ji. Hádejte, kdo tam tu knihu dal? Opověď zní: Šástradána. Hari Hari Hariból. Další bod pro Šástradánu.

Hned poté jsme si vzpomněli, jak nás několik oddaných varovalo, abychom zbytečně neutráceli peníze darováním knih do takovýchto salónů krásy. Logické bylo, že lidé kteří je navštěvují jsou příliš zabraní do tělesného a mentálního pojetí, jež je tolik oddaluje od duchovních otázek. Vždycky jsme cítili, že by knihy měly být dostupné pro každého. Skutečnost, že naše zdroje nejsou neomezené, nás však nutila přemýšlet, že bychom měli prostředky směřovat na distribuci do míst s větším potenciálem, jako jsou kavárny a lékařské čekárny. Ani náhodou, už nikdy nebudeme takto uvažovat. Stále umísťujeme knihy do salónů krásy.

Gaura Čandra zakončil vyprávění připomenutím, že Orisovi nedal první knihu, ale už předtím se s ním setkal na Hollywoodském večírku, kde mu také dal knihu. Tenkrát Gaura zjistil, že již má knihu, od Šástradány. Potom ho ještě vybídl k návštěvě našeho chrámu, což také později Oris udělal.

Přejeme Orisovi šťastnou a bohatou duchovní cestu. Ať mu Krišna dá svoji milost. Ať i nás požehná čistou oddaností Jemu, abychom se ze všech sil snažili podělit o vědomí Krišny se zbytkem obyvatel této planety. Jestli někdy potkáte Orise v Los Angeleském chrámu, ujistěte se prosím, že se cítí vítaný jako mezi přáteli, a že ho neotravuje laciný materiální obdiv.

Hare Krišna.

Autor článku:   Mahat Tattva prabhu (Šástra Dána - Los Angeles)
Překlad:           Honza Konop